Valentin Rosier’den Galatasaray için transfer itirafı!

Beşiktaş’ın 2020-2021 döneminde Sporting Lizbon’dan kiraladığı ve 1 yıl sonra bonservisiyle takımına kattığı Valentin Rosier, Fransa’dan Foot Mercato’ya özel röportaj verdi. Rosier, 2021 yazında hakkında çıkan Galatasaray haberleri hakkında da kıymetli sözler kullandı.

İşte Rosier’in Foot Mercato’ya verdiği röportajdan satır başları;

Soru: Türk taraftarların tutkusunu biliyoruz. Birçok kadro akradaşınız mecnun olmasa bile komik bir yapınızın olduğunu söylüyor. Kişiliğiniz, taraftarların “çılgınlığına” acilen ahenk sağlamanıza yardımcı oldu mu?

Rosier: Evet, o denli düşünüyorum. Taraftarlar en başından beri bunu gördü, ben berbat durumda olan, çok rahat ve yapabileceklerimde çok özgür biriydim. Bunu yapan diğer insanların birebir halde reaksiyon verdiklerinden emin değilim. Sonrasında oynadığım kulüp için savaşan biriyim, onlar da bunu hissediyor. Taraftarlar ve ben biraz birebiriz, ikimiz de deliyiz ve her şeyi kulüp için yapıyoruz, bu da yeterli anlaştığımız manasına geliyor.

Soru: Fransa kökenli birçok kadro arkadaşınız var. Fransızca konuşanlara daha yakın mısınız?

Rosier: Aynı lisanı konuştuğumuz için Fransızca konuşanlara daha yakınım. Tüm kadro arkadaşlarımla konuşuyorum lakin kimi beşerlerle daha fazla yakınlığım olduğu kesin. Onları isimleriyle tanıyordum fakat şahsî olarak daha evvel değil ve bugün hakikaten takdir ettiğim beşerler, onlar benim kardeşlerim: Nkoudou, Ghezzal ve Masuaku

Soru: Ne yazık ki, geçen sezon ligde altıncı olarak Avrupa Kupası’na katılamadınız. Bu dönemin temel hedefi Avrupa’yı bulmak mı?

Rosier: Taraftarların asıl gayesi bu değil, yalnızca Muhteşem Lig’i kazanmamızı istiyorlar. Size önceliklerini açıklamak gerekirse, her ne olursa olsun bir Avrupa Kupası’na iştirakten ziyde şampiyonluk bekliyorlar. İlk hedefleri ligi birinci bitirmek.

Soru: Büyük bir sakatlık geçirdin ve akabinde başarısız olduğun Sporting’e transfer oldun. Kendini o delikten çıkarmayı nasıl başardın?

Rosier: Biraz karmaşık bir periyottu. Duruma üzüldüğüm vakitler oldu. Fakat ailem ve beni görmeye gelen arkadaşlarım vardı, o kadar yavaş yavaş güzelleşiyordu ki. Daha sonra, biraz dertsiz bir yanım var, bu yüzden vakitle onunla yetindim. Sonra Beşiktaş’tan teklif geldi, gittim ve güzel iş çıkardım. Oynama vaktim olmamasına karşın optimist kaldım, tekrar de düzgün bir durumum vardı. Futbol yeterli gitmiyordu ancak zihinsel olarak güçlü kalman gerekiyordu ve her halükarda bunun karşılığını alacaktım.

Soru: Bir gün Fransa Ulusal Ekibi’nde oynama hayalin var mı?

Rosier: Bahtım var mı? Bilmiyorum, geleceği bilmiyorum. Kesin olan şu ki aklımın bir köşesinde kalıyor doğal, çocukluk hayalim. Birincisi profesyonel futbolcu olmaktı, ikincisi Fransa’yı temsil etmek ve ulusal kadroda oynamak. Açıkçası bunu düşünüyorum lakin şu an için çalışmam ve kıymetimi göstermem gerekiyor.  Umarım bir gün baht gelir. Bunun benim hayalim olmadığını söylersem palavra söylemiş olurum, hala kanıtlayacak çok şeyim var ve gelecekte bunun karşılığını alacağım.

Soru: İki dönemde 50’den fazla maç oynadığınız Ligue 1’i epeyce âlâ biliyorsunuz. Mesleğinizde bir gün Fransa’ya dönmeyi planladınız mı ya da aklınızda öteki bir şampiyonluk var mı?

Rosier: Ligue 1’de oynamaya geri mi döneceğim? Bilmiyorum, bunu düşünmedim. Almanya sahiden sevdiğim bir şampiyona. Kaçınılmaz olarak, doruğun zirvesi olduğu Premier Lig var. Bundesliga’yı sahiden seviyorum, birinci tercihim olurdu. Büyük stadyumları ve büyük kadroları olan büyük bir lig. Öne çıkmayı ve alanda ne kadar kıymetli olduklarını göstermeyi başaran, bilhassa Fransızlar olmak üzere birçok oyuncu var. Sonrası buradan daha soğuk ama hayat ve yeterli zihniyet bu ligi cezbedici kılıyor.

Soru:  Ligue 1’e mümkün bir dönüşle ilgili olarak, Fransa’da kulübünüzü seçme bahtınız olsaydı, nerede oynamak isterdiniz?

Rosier: Fransa’da kesinlikle favori bir grubum yok. Fakat iki rakip kulüp olsalar da Olympique Lyonnais, Olympique de Marsilya’yı seviyorum. Paris Saint-Germain’i de severim lakin onlar öteki bir gezegendeler. 

Soru: Kariyerini Beşiktaş’ta bitirmeyi düşünür müsün?

Rosier: Öbür bir yerde büyük bir fırsatım yoksa neden olmasın. Orada çok düzgün yaşıyorum, kulüp şahane ve atmosferimiz inanılmaz. Bunu nitekim hiç düşünmemiştim ya da bu türlü görmemiştim, lakin bu bir fikir olabilir. Elbette gelecekte ne olur bilmiyorum lakin Beşiktaş her vakit kalbimde kalacak bir kulüp olarak kalacak, orası kesin.

GALATASARAY İTİRAFI

Valentin Rosier’in ismi 2021 yazında Galatasaray’la anılmıştı. Devrin teknik yöneticisi Fatih Terim’in Ghezzal ve Rosier’i bilhassa transfer etmek istediği tabir edilmişti. Rosier, 2021 yazında birtakım teklifler aldığını söyleterek Galatasaray haberlerini doğruladı.

Rosier, Foot Mercato’ya şu açıklamaları yaptı;

Soru: Beşiktaş’ta kiralık bir dönemin akabinde, geçtiğimiz yaz resmi olarak Türk kulübüne katıldınız. Sizi nasıl ikna ettiler?

Rosier: O yıl lig şampiyonu olduk ve çok yeterli bir dönemi geride bıraktık. Atmosfer çılgındı, tüm ekip arkadaşlarım ortasında çok yeterli bir anlayış vardı, arkadaş edindim, kardeş olduk. Şampiyon olduğumuz ve Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağımız için atmosfer, kalma dileğimi doğruladı.  Öbür bir ekibe transfer olmayı düşünmedim. Birtakım konuşmalar oldu lakin iş asla resmiyete dökülmedi. Sonrasında Beşiktaş ısrarcı davrandı ve benim istediğim oldu.

Soru:  Bundan daha evvel de bahsetmiştiniz: futbol oynuyor olsanız bile onun dışında pek bir şey izlemiyorsunuz. Mesleğiniz dışında sizi en çok ne heyecanlandırıyor?

Rosier: Sık sık söylerim: Futbol oynamayı severim, arkadaşlarımla birlikteyken kesinlikle futbol izlerim. Ancak kendim bir maçı açıp bilhassa izlemem. Ben çok mesken insanıyım, görüntü oyunları oynamayı severim, sık sık oynarım, sinema izlerim. Kıyafetleri çok severim, üslubuna ehemmiyet veren biriyim. Ben de gidip dövme yaptırmayı seviyorum. Liseden beri dövme yaptırma, başkalarından farklı olma, kendi üslubuma sahip olma isteğim daima vardı. Amerika Birleşik Devletleri’ni, gangster şeklini, her yeri dövmeyi ve bol kıyafetleri sahiden seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir