Tırnaklardan hastalık sinyali!

İSTANBUL (İGFA) – Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, tırnaklarda apansız oluşan yahut giderek artış gösteren değişimlerde tabibe başvurmak gerektiğine dikkat çekti.

Yaygın görülen pek çok kıymetli hastalık tırnakların renginde, formunda yahut yüzeyinde oluşan değişimlerle kendini belirli edebileceğine vurgu yapan Dr. Ağırgöl, “Değişimlerin dikkate alınması, çeşitli dermatolojik yahut sistemik hastalıkların teşhis konulmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kişinin tırnak değişimini açıklayacak protez tırnak ve yapıştırıcı kullanmak üzere besbelli bir aktivasyonu yoksa dermatoloji tabibine başvurmasında yarar vardır.” dedi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, tırnaklarda oluşan değişimlerin işaret edebilecekleri kimi hastalıkları anlattı; değerli teklifler ve ikazlarda bulundu.

SARI TIRNAK

Tırnak ve etrafındaki dokuların giderek kalınlaşırken tırnakların sarı renk almaya başlaması ‘sarı tırnak sendromu’ olarak tabir ediliyor. “Tüm tırnakları etkileyen sarı renk değerlidir ve bu tablo akciğer hastalıkları, lenfödem ile kronik sinüzitle bağlı olabilir” bilgisini veren Dr. Şenay Ağırgöl, şöyle devam ediyor: “Deri hastalıklarında sarı renk değişikliği en sık mantar nedeniyle görülür. Mantar ilerlediği vakit tırnağın sertliğini bozar. Tırnak yumuşak ve kırılgan hale gelerek kalınlaşır, akabinde dökülür. Erken fark edilirse basitçe tedavi edilebilir, lakin kalınlık artınca aylar süren ilaç tedavisi kullanmak gerekir”

KAŞIK TIRNAK

Tırnak bombeliğinin değişerek tırnak ortasının çökük, kenarlarının kalkık hale gelmesi ‘kaşık tırnak’ olarak tabir ediliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, kaşık tırnağın en sık demir eksikliği anemisi nedeniyle oluştuğunu vurgulayarak, “Ayrıca tiroit, tip 2 diyabet ve plummer vinson üzere yemek borusu hastalıklarında yahut kanserlerde de kaşık tırnak oluşabilir. Tırnaklar kaşık halini almaya başladıysa, en azından bedendeki demir ölçüsüne baktırmakta yarar vardır” diyor.

TIRNAKTA BOMBELEŞME

Normalde iki tırnak birbirine değdirilince elmas deseni görülürken, tırnağın bombeliği arttığında bu manzara bozuluyor. Tırnakta bombeleşme; akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, akciğer kanseri, kalp zarı enfeksiyonları, doğumsal kalp hastalığı, akciğer absesi, inflamatuar bağırsak hastalıkları, siroz ve sindirim sistemi kanserlerinin belirtisi olabiliyor. Tek taraflı bombelik artışı da birebir taraftaki damarlarda oluşan bir sıkıntıya işaret edebiliyor.

TERİ TIRNAĞI

Tırnak yatağının uç kısmında az bir kısmının ince bant halinde kırmızı ve kahverengi, öteki kısmının ise büsbütün beyaz renk alması ‘teri tırnağı’ olarak isimlendiriliyor. Karaciğer hastalıkları, siroz, otoimmün hepatit, romatoit artrit, reiter sendromu, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları yahut böbrek yetmezliğinin belirtisi olabiliyor. Teri tırnağının ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığının arttığını belirten Dr. Şenay Ağırgöl, “Tırnak taban kısımları beyaz ve ucu ay formunda bir görünüm aldıysa tabibe başvurmak gerekir” diyor.

YÜKSÜK TIRNAK

Tırnak üzerinde minik çukurcukların oluşturduğu yüksük tırnak çoklukla cilt hastalıkları sebebiyle oluşuyor. En yaygın nedenlerinden biri olan el egzamaları uzun müddet devam ederse ve tedavi edilmezse tırnak yapısını da bozabiliyor. Ayrıyeten sedef, sarkoidoz, lupus ve liken hastalıklarında da çukurcuklar görülebiliyor. Tüm tırnakları etkileyen yüksük tırnak şiddetli bir saçkıran nedeniyle de gelişebiliyor.

BEYAZ TIRNAK

Beyazlık tırnağın tamamını kaplayabileceği üzere çizgisel yahut noktasal halde olabiliyor. Beyaz tırnaklar çoğunlukla manikür ve tırnak yeme üzere sıkıntılardan kaynaklansalar da bazen altta sistemik yahut genetik bir hastalık yatabiliyor. Arsenik ve ağır metal zehirlenmeleri, vitamin eksiklikleri, böbrek yetmezliği, hudut hastalıkları, polisitemia vera, hemokromatozis, kindler sendromu ile lupus hastalıklarının yanı sıra organ nakli ve ilaçların yan tesirleri sebep olabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, deri hastalıklarında da sedef, liken, tırnak mantarı, saçkıran ve vitiligo hastalıklarının beyaz tırnağa yol açabileceğini vurgulayarak, “Her beyaz tırnak hastalık değildir, fakat tabibin değerlendirmesinde yarar vardır” diyor.

KIRILGAN TIRNAK

En çok el tırnaklarında görülen ‘kırılgan tırnak’ ekseriyetle bedende su ve yağ içeriği azaldığı vakit oluşuyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, travmalar, liken, saçkıran ve darier hastalığı, egzama üzere cilt hastalıkları ile tiroit hastalıkları, beslenme bozuklukları ve romatizmal hastalıklar üzere sistemik hastalıkların, çinko ile C vitamini, E vitamini eksiklikleri ile ilaçların yan tesirlerinin de tırnakların kırılmasına neden olabileceğini belirterek, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Kırılgan tırnaklarda öncelikle buna yol açan hastalık varsa, tedavi edilmelidir. Destekleyici ve destek edici besinler verilebilir. Demir, çinko ile biotin tırnak kırılganlığını azaltmada tesirli olabilir. Tırnak nemlendiricileri ve kısa vadeli tırnak cilası uygulamak da tırnağı destekleyebilir”

TIRNAK AYRILMASI

Tırnak plağı tırnak yatağından ayrılınca, ortaya renk yapan bakterilerin girmesi nedeniyle tırnak yeşil yahut kahverengi renk alabiliyor. Mantarlar da bu açıklıktan tırnağa eklenebiliyor ve bunun sonucunda tırnak kalınlaşabiliyor. Tırnak ayrılması çoklukla travma, tırnak mantarı ve egzama üzere etkenler sonucu oluşsa da bazen sebebi bulunamıyor. Dr. Şenay Ağırgöl, tırnak ayrılmasının tedavisinde travma, su ve deterjandan kaçınmanın en değerli basamak olduğunu belirterek, “Ayrılan bölgelere enfeksiyon eklenmemesi için dikkat edilmelidir. Tırnak yatağı sert halde temizlenmemelidir. Paklık yaparken plastik eldiven altına pamuklu eldiven takılmalıdır. Tırnaklar düzelene kadar kalıcı tırnak uygulamalarından kaçınılmalıdır” diye konuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir