Şişecam’ın 2023 net satışı 152 milyar TL’ye ulaştı

İSTANBUL (İGFA) -Şişecam, 2023 yılına ilişkin enflasyon muhasebesi uygulanmış finansal sonuçlarını açıkladı.

2023 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Şişecam’ın konsolide net satışları 152 milyar TL düzeyine ulaşırken, Türkiye’den ihracatı ise 31,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Türkiye’den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını tabir eden milletlerarası satışların konsolide satışlar içindeki hissesi ise yüzde 60 oldu. Şişecam 2023 yılı boyunca 5,2 milyon ton cam, 4,7 milyon ton soda külü ve 3,7 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

Şişecam’ın 2024’te de faaliyetlerini ihtiyatlı ve sağlam büyüme yaklaşımıyla sürdüreceğinin altını çizen Yönetim Kurulu Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yıl beklenti ve amaçlarıyla ilgili şunları aktardı:

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL AĞIR YATIRIM PERİYODU OLACAK

“Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın birinci üç oyuncusundan biri olma gayemize kararlılıkla ilerliyoruz. Sürdürülebilir kıymet yaratma vizyonumuz doğrultusunda girdi verdiğimiz bölümlerin büyümelerini destekleyecek yatırımlara da orta vermeden devam ediyoruz. Bir yandan risklerin ve dönemselliğin tesirlerini yönetirken öbür yandan mevcut ve potansiyel pazarlardaki fırsatları yakından takip ediyoruz. Macaristan’daki 2 fırınlı yeşil saha cam ambalaj üretim tesisi yatırımımız sürüyor. Eskişehir’de hayata geçireceğimiz yeni cam ambalaj çizgisi yatırımımız sonrasında Eskişehir tesisimiz dünyanın en büyük entegre cam ambalaj üretim noktası olacak. Mersin’de güç camı üretecek ikinci buzlu cam fırını ve güç işletme camı sınırı kapasitesi artışı, yeniden Mersin soda külü tesisinde kapasite artışı, ABD doğal soda külü yatırımı ve lojistik altyapısını da destekleyecek olan Stockton Liman işletmesi yatırımı, Tarsus OSB’deki yeni düz cam tesisi ve stratejik maden yatırımlarımız sürüyor. Bu yıl da katma pahalı eserlerin toplam üretim hacmimizdeki oranını ve dünya pazarlarındaki rekabet gücümüzü artıracak 20 milyon metrekarelik kaplamalı cam sınırı yatırımları konusundaki kararımızı duyurduk. Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da hayata geçireceğimiz bu yatırımlarla kaplamalı sınır üretim kapasitemizi neredeyse 2 katına çıkartacağız. Önümüzdeki 5 yıl ağır yatırım periyodu olacak. Bu yatırımlarımızı, bulunduğumuz pazarların dinamiklerini de göz önüne alarak devreye alacağız. 2024 yılında 24 bini aşan insan kaynağımızı yüzde 5 civarında artırma amacımız bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir