Mehmet Büyükekşi: TFF asla taraf değildir!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF 1’inci Lig Kulüpler Birliği üyelerine yönelik VAR Sistemi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

TFF Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile MHK Başkanı Sabri Çelik, MHK Lider Vekili ve VAR Sorumlusu Murat Ilgaz, MHK Üyesi Ahmet İbanoğlu, Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Ali Koç, 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Murat Özkaya, Süper Lig ve 1’inci Lig kulüp liderleri, yöneticileri, idari temsilcileri, teknik yöneticileri ve kadro kaptanları katıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi toplantıda açıklamalarda bulundu.

Mehmet Büyükekşi’nin açıklamaları şu formda:

“ELİMİZDE AKTİF KULLANILDIĞINDA SON DERECE VERİMLİ BİR VAR TEKNOLOJİSİ VAR”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi toplantıda yaptığı konuşmada, Üstün Lig’in, dünyanın en kıymetli liglerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Elimizde aktif kullanıldığında son derece verimli bir VAR teknolojisi var. Dünyanın en tutkulu taraftarları Türkiye’de. Üstelik bu spora gönül vermiş çok kıymetli markalar, memleketler arası kuruluşlar, Türk futboluna yatırım yapıyorlar. Artık size Türkçemizin en hoş sözlerinden biri hakkında bir hatırlatma yapmak istiyorum. Davalarımızı yargıçlara teslim ediyoruz. Sıhhatimizi hekimlere… Maçlarımızı hakemlere… Bu 3 söz de Hikmet sözcüğünden türetilir. Karar kökünden gelir ve üçünün de ortak bir özelliği vardır. Davalarda da, hastalıklarda da, maçlarda da, hakimin, doktorun ve hakemin önüne gelen bahis, daha evvel birebir birebiri yaşanmamış, kendine has özellikleri olan, nevi şahsına münhasır bir olaydır. Bu üç meslek kümesinin da erbabına, biz, tekrarı olmayan, birebir gibisi yaşanmamış bir mevzuda karar verme yetkisi veriyoruz.

Bu mevkideki insanların deneyim sahibi, bilge beşerler olması kıymetlidir zira gerçek teşhisler, yanlışsız kararlar, yaşanmışlıkla ve muhakeme gücüyle gelir. Biraz önce üstte saydığım, futbolumuza ilişkin hoş şeylerin yanında, Türk futbolunu layık olduğu yere getirmek istiyorsak en az 2 şeye daha muhtaçlığımız olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Bu saydığım avantajlara eşlik edecek seviyede yüksek performanslı, tecrübeli, bilge bir hakem havuzuna. TFF’nin bir “taraf “olmadığının bilinmesine ve tüm paydaşlarımızın sakin, denetimli ve tahlil odaklı hareket etmelerine.”

“BİR MAÇTAKİ KONUM İÇİN ÖTEKİ MAÇA BAKARAK KARAR VERİLEMEZ”

Bir hakim için iki dava birbirinin birebiri olmadığı üzere, bir doktor için de iki hastanın şartlarının tıpkı olmadığını kaydeden Büyükekşi, “Aynı bu mantıkla bir maçtaki durum ihlal mi değil mi, bir öbür maça bakarak karar verilemez. Bu lakin hakikat teşhisle, eğitimle, tecrübeyle ve imkanlardan istifade edilerek vakit içinde mükemmelleşecek bir yetenektir. Bu anlattığım futbolumuz için çok kıymetli bir problemdir. Bugüne kadar yapılmamış, üzerinde durulmamış fakat 4 aydır kararlılıkla ilerleyen bir federasyon stratejisidir” biçiminde konuştu.

“FUTBOLUN PAYDAŞLARINI TAHLİL ÜRETMEYE DAVET EDİYORUM”

Geçtiğimiz 11 haftalık süreçte birtakım hakem performanslarının çok eleştirildiğini kaydeden TFF Başkanı, “Bu eleştirilerin bazılarını, hakemlerimizin formsuz performanslarına bağlı olarak haklı bulduğumu da itiraf edeyim. Lakin şunun unutulmamasını rica ediyorum; birtakım yanlışları düzeltelim derken yeni yanılgılar yapma lüksümüz yok. Böylesine bir rekabetin yaşandığı bu kritik haftalarda kolay olmasa da, tüm kulüp yöneticilerimizi, medya mensuplarımızı ve fikir başkanlarımızı, her koşul altında sakin olmaya, ortak sorunların üstesinden gelebilmek için karşımızda değil yanımızda olmaya, bizimle birlikte tahlil üretmeye davet ediyorum” tabirlerini kullandı.

“TFF ASLA TARAF DEĞİLDİR”

Medyada Merkez Hakem Kurulu’na, hakemlerimize ve federasyona yönelik kimi tenkitleri sert ve haksız bulduğunu da vurgulayan Mehmet Büyükekşi, “Sizi temin ederim TFF asla taraf değildir. Yanlışları ve eksikleri birebir sizler üzere gören, kendini var gücüyle ve bütün imkanlarıyla kalıcı tahliller üretmeye adamış bir kurumdur. Bir bütün olarak hareket etmeliyiz. Birlikte hareket etmemiz halinde üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmayacaktır. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Siz de inanın” kelamlarıyla konuşmasını bitirdi.

MHK LİDER VEKİLİ MURAT ILGAZ’DAN VAR SUNUMU

Lider Mehmet Büyükekşi’nin konuşmasının akabinde MHK Lider Vekili ve VAR Sorumlusu Murat Ilgaz, VAR takımında yer alan 12 hakemi sahneye çağırarak iştirakçilere tanıttı. Ilgaz daha sonra ise yaptığı sunumla, VAR Sistemi’nin işleyiş biçimi, VAR ve AVAR hakemlerinin vazifeleri ve VAR Protokolü’nü ekranda durumlarla örneklendirerek bilgilendirmede bulundu.

KULÜP LİDERLERİ VAR TECRÜBESİ YAŞADI

Merkez Hakem Kurulu Lider Vekili Murat Ilgaz’ın VAR sunumunun akabinde bilgilendirme toplantısını takip eden kulüp liderleri, teknik yönetici ve futbolcular, VAR Merkezi’nde canlı maç ve hazırlanan demolar üzerinde VAR hakemliği tecrübesi yaşadı. VAR protokolü çerçevesinde kritik durumları pahalandıran iştirakçiler, ofsayt çizgilerini de kendileri çizdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir