Küresel deniz yüzeyi sıcaklıkları 1850’den beri en yüksek seviyeyi gördü

İngiltere Meteoroloji Kurumu’nun (Met Office) tahliline nazaran, mayısta deniz yüzeyi sıcaklığındaki artış, referans dönem olan 1961-1990 devrine nazaran 1,25 dereceye ulaştı.

Nisan ve mayıs prestijiyle kaydedilen sıcaklık kıymetleriyle deniz yüzeyi sıcaklığında 1850’den beri aylık bazda en yüksek sıcaklık düzeyleri görüldü.

Bölgesel bazda ise Mayıs 2023’te Kuzey Atlantik’teki sıcaklık artışı, El-Nino’nun da tesiriyle rekor kırdı.

İnsan faaliyetlerinin global sera gazı emisyonlarında yol açtığı artış sonucu meydana gelen iklim değişikliği nedeniyle gezegende yeryüzü sıcaklığı ve deniz yüzeyi sıcaklıkları süratle artıyor.

Met Office Hadley Merkezi Başkanı Albert Klein Tank, Kuzey Atlantik’teki sıcaklık artışına ait, “Sahra’dan gelen havadaki toz, güneş gücünün bir kısmını engelleyerek bölgenin soğumasına yardımcı olur olağanda fakat ortalamanın altındaki rüzgar düzeyi bölgedeki toz ölçüsünü azalttı ve potansiyel olarak daha yüksek sıcaklıklara yol açtı.” sözlerini kullandı.

Tank, bu cins değişimlerin iklim ve hava olaylarıyla birleşerek sıcaklığın artışını tetiklediğini kaydetti.

Met Office Tropikal Siklon Uzmanı Julian Heming ise gelecek hafta ortasına kadar Karayipler’in doğusunda bir Atlantik tropikal fırtına beklendiğini aktararak, şu bilgileri paylaştı:

“Tropikal fırtınanın yaşanması halinde bunun, dönemin bu kadar erken devri ve bu bölge için epeyce sıra dışı bir durum olacağını söyleyebiliriz. Haziran fırtınaları olağanda Karayipler’de ve Meksika Körfezi’nde daha batı bölgelerde oluşur. Gelecek hafta bu fırtınaların yaşanması halinde bundaki en temel faktörlerden biri (Kuzey) Atlantik’teki yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları olacaktır.”

Met Office’in bugün yayımladığı Arktik ve Antartika deniz buzu raporuna nazaran, Arktik deniz buzu genişliği, yılın bu vaktindeki ortalamanın epeyce altında bulunurken, Antartika’da deniz buzu genişliği bugüne kadarki en düşük düzeyinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir