Kazakistan ile AB arasında stratejik ortaklık

Komisyon Başkanı “Sürdürülebilir hammaddeler, piller ve yenilenebilir hidrojen konusundaki Stratejik Ortaklığımızla ilgili muahedeyi memnuniyetle karşıladık” açıklaması yaptı.

AB Komisyon Başkanı bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüntü konferans toplantısı konusunda “Sürdürülebilir hammaddeler, piller ve yenilenebilir hidrojen konusundaki Stratejik Ortaklığımızla ilgili muahedeyi memnuniyetle karşıladık. Ayrıyeten Avrupa ve Orta Asya’yı daha uygun bağlamayı tartıştık. Küresel Gateway değerli bir rol oynayabilir” açıklamasını yaptı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi görüşmeyle ilgili “Devlet Başkanı Kasım-Cömert Tokayev, Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile görüntü konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. Başkanlar, Kazakistan ve Avrupa Birliği ortasında genişletilmiş bir stratejik iştirakin geliştirilmesine yönelik umutları tartıştı. Ticaret, iktisat, yatırım, ulaştırma ve lojistik dallarındaki etkileşime bilhassa dikkat edildi. Kasım-Cömert Tokayev ve Ursula von der Leyen de milletlerarası gündemdeki şimdiki hususlar hakkında görüş alışverişinde bulundu” denildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir