İmza yarışında son saatler! Doğu Perinçek’in adaylığı artık mucizelere kaldı

Seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyenler için imza toplama süreci bugün saat 20.00’de sona eriyor.

İNCE VE SİNAN OĞAN 100 BİN BARAJINI GEÇTİ

Şu ana kadar 100 bin barajını iki isim geçebildi. Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce 112 bin, CET İttifakı’nın adayı Sinan Oğan 109 bin imza topladı.

ERBAKAN ADAYLIK ÇEKİLDİ

Cumhur İttifakı’na katılarak yarıştan çekilen Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan’ın topladığı imza sayısı ise 69 bin oldu.

Saat 13.30 prestijiyle adayların topladığı imza sayıları şöyle:

DOĞU PERİNÇEK HAVLU ATMAYA YAKIN

25 bin imzayı geçen Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek de mühlet sonuna kadar 100 bin imzaya ulaşamazsa cumhurbaşkanlığı seçimlerine 4 aday katılacak.

ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI ONAYLANDI

Parti kümelerinin kararıyla aday gösterilen Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun müracaatları da geçen hafta YSK tarafından onaylanmıştı.

100 BİN İMZA KURALI NEDİR?

Anayasanın 101. hususuna göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde 5’ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

İMZA İLÇE SEÇİM KURULLARINA

Vatandaşlar aday olarak görmek istedikleri isimler için kimlik evraklarıyla ilçe seçim konseylerine giderek imza verebiliyor. Bu süreç internet üzerinden elektronik imzayla yapılmıyor.

İMZA SAYISINA ULAŞANA PARASI İADE

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen bireye, talebi halinde müracaat için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için kâfi imzaya ulaşamayanların yatırdığı fiyat ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

TEK BİR ADAY İÇİN İMZA

Seçmenler, YSK’nın ilanında belirtilen adaylardan yalnızca biri için ve bir sefer teklifte bulunabilecek.

KESİN LİSTE AY SONU

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda periyodu başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir