“Gazı Türkiye üzerinden almak zorunda kalacağız” mesajı

Avrupa bu kış daha da büyüyecek güç krizine deva ararken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de bir gaz merkezi kurma önerisi Avrupa’da tartışmalara yol açıyor.

PUTİN’İN TEKLİFİNE ERDOĞAN’DAN OLUMLU YANIT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’le geçen hafta Kazakistan’da yaptığı görüşmede, gündemin birinci sırasında Rusya’dan Avrupa’ya Türkiye üzerinden gaz aktarma projesinin yer aldığı bildirilmişti. Putin de Kuzey Akım boru çizgisinde yaşanan sızıntılar sonrası, Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğal gaz ikmal merkezi kurulabileceğini belirtmişti.

Bu teklifi olumlu karşıladıklarını açıklayan Erdoğan ise, ilgili kurumlara müşterek bir çalışma başlatmaları yolunda talimat verdiklerini söyleyerek, “En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız. Bu türlü bir dağıtım merkezi için, bu iş için alışılmış ki Trakya en kıymetli yer olarak görülüyor” demişti.

“GAZI ENİNDE SONUNDA RUSYA’DAN ALMAK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Plan Avrupa’da tartışmalara yol açarken, Almanya’nın İslam ve göçmen aykırısı çok sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nden (AfD) açıklama geldi. AfD’nin eş liderlerinden Tino Chrupalla, Almanya’nın eninde sonunda Rus doğal gazını almak zorunda kalacağını ve muhtemelen gazı Türkiye üzerinden alacaklarını söyledi.

Rus haber sitesi Sputnik’e konuşan Chrupalla, “Almanya Rus gazını almayı reddederse, Rusya’nın Türkiye ve Çin üzere öbür ortaklar arayacağı çok açık. Sonuçta biz gazı bu ülkelerden, yani yeniden Rusya’dan satın almak zorunda kalacağız. Bunu asla telafi edemeyiz” şeklinde konuştu.

“DEPOLARIMIZDAKİ GAZ BİZİM DEĞİL”

Almanya’nın siyasetleri nedeniyle Avrupa’daki güç iş birliğinin gerilediğini kaydeden çok sağcı önder, “Depolarımızdaki gaz rezervlerinin yüzde 95’i bize ilişkin değil. Bu gaz şirketlere ilişkin ve onu daha güzel fiyata diğer ülkelere satabilirler” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir