Erdoğan’ın ‘IŞİD’ açıklamasına ABD’den yanıt: Haberimiz yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de IŞİD lideri Ebu Hüseyin El Kureyşi’nin Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından öldürüldüğünü duyurmasıyla ilgili Washington idaresinden açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki günlük basın brifinginde soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Vedant Patel, “Haberleri gördüm. Şu anda teyit edebileceğim bir şey değil ve bu mevzuda daha fazla bilgi için Türkiye hükümetinin konuşması daha yanlışsız olur. Açıkçası, şayet hakikaten doğruysa, bu sevindirici bir haber olacaktır’’ sözlerini kullandı.

IŞİD’le gayrete değinen Patel, şöyle devam etti: “Bu gayretlerimiz başarılı olmuştur ve olmaya da devam edecektir. ABD güçleri Suriye’de sadece IŞİD’in hezimete uğratılması ve geriletilmesi istikametindeki bu kalıcı maksadı desteklemek üzere bulunmaktadır. Yalnızca şunu söyleyebilirim; bu ABD’nin derinden bağlı olduğu bir mevzu ve Türkiye’nin de IŞİD’in mağlubiyete uğratılmasına yönelik bedelli katkılarını her vakit takdir ettik.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star, Kanal 7 Avrupa ortak canlı yayınına katılan Erdoğan, IŞİD lideri Ebu Hüseyin El Kureyşi’nin MİT’in Kuzey Suriye’de cumartesi günü düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü söyledi.

MİT’in Kureyşi’yi uzun müddettir takip ettiğini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Bu şahıs, Ulusal İstihbarat Teşkilatımızın Suriye’de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirildi. İnşallah bundan sonra da terör örgütleriyle ayrım yapmadan uğraşımızı sürdüreceğiz. Şu anda biz DEAŞ’la ilgili bir değil, iki değil, üç değil, kaç adedini etkisiz hale getirdik. PKK ile ilgili kaç adedini etkisiz hale getirdik.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir