Bursa’da 1 kişinin öldüğü 6 kişinin yaralandığı fabrikadaki patlama hakkında karar: İşletme müdürüne 21 bin TL ceza

Bursa’da üretim 1 personelin hayatını kaybettiği, 6 kişinin yaralanıp, 24 kişinin de sızan gazdan zehirlendiği fabrikadaki patlamayla ilgili davada karar çıktı. Bursa 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi, tutuksuz yargılanan işletme müdürü Hasan Yılmaz’a, ‘Taksirle adam öldürme ve yaralama’ cürmünden 2 yıl 11 ay mahpus cezası verdi. Ceza, günlük 20 TL’den toplam 21 bin 200 TL para cezasına çevrildi, paranın 24 eşit taksitle ödenmesine karar verildi. İş güvenliği müdürü E.T. ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Kestel ilçesi Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi’nde, geçen yıl 12 Ekim’de deri ve dokumacılık yan eserlerine kimyasal husus üretimi yapan fabrikada patlama meydana geldi. Üretim operatörü olarak çalışan 3 çocuk babası Özkan Deniz‘in hayatını kaybettiği patlama sırasında fabrikanın dışında bulunan Neslihan Özlem, Ali Bora Onat ve Kevser Keskin ile yandaki fabrikada camların patlamasıyla 3 kişi yaralandı.

Sızan gazdan 24 kişinin zehirlenirken, patlama sonrası çıkan yangın, itfaiye grupları tarafından söndürüldü. Polisin gözaltına aldığı işletme müdürü Hasan Yılmaz tutuklanırken, iş güvenliği müdürü E. T ise isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Bursa 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde sanıklar Hasan Yılmaz ve E. T. hakkında, ‘Taksirle adam öldürme ve yaralama’ hatalarından 2 yıldan 6’şar yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Hasan Yılmaz da bir mühlet tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

“Bizlere rastgele bir sorun iletmedi”

Yapılan yargılama sürecinde konuşan Hasan Yılmaz soruşturma etabındaki verdiği sözleri tekrarlayıp, fabrikada 11 yıldır misyon yaptığını, birinci kez bu türlü olayla karşılaştığını söyledi. Makinelerin denetimlerinin daima ve tertipli olarak yapıldığını belirten Yılmaz, “Cihazların tümü için gerekli güvenlik tedbirleri alındı. En son önlemler patlamadan 9 ay evvel denetim edildi. Patlamanın yaşandığı aygıtın reaktöründeki sorunu bilmiyorum. Eksper ve itfaiye grupları de bir kanıya varamadı. Ölen Özkan Deniz arkadaşımız reaktörün sorumlusuydu. Bizlere rastgele bir sorun iletmedi. Hatasızım, beraatimi istiyorum” dedi.

İş güvenliği müdürü E.T. de “Ben üzerime düşen misyonları eksiksiz olarak yerine getirdim. Patlamayla ilgili olarak hiçbir sorumluluğum yok” diyerek, suçlamaları kabul etmedi.

21 bin TL ceza

Sanık avukatlarının hazır bulunduğu karar duruşmasında hakim, cürmünü sabit gördüğü Hasan Yılmaz’a, ‘Taksirle adam öldürme ve yaralama’ cürmünden 2 yıl 11 ay mahpus cezası verdi. Bu cezayı günlük 20 TL’den toplam 21 bin 200 TL para cezasına çeviren mahkeme, paranın 24 eşit taksitle ödenmesine karar verdi. Mahkeme, E. T.’nin ise, kanıt yetersizliğinden beraatına karar verdi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir