Biden’dan Ermeni Soykırımı açıklaması: Kaybettiğimiz hayatları asla unutmayacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Ermeni Soykırımı’nın 108’inci yıldönümünde bir açıklama yayınladı. Lider seçilmeden evvel Ermeni Soykırımı’nı tanıma vaadinde bulunan Biden, ‘soykırım’ sözcüğünü resmi açıklamada kullanan ilk ABD Başkanı olmuştu.

‘ASLA UNUTMAYACAĞIMIZA KELAM VERİYORUZ’

Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklamada, “Bugün Meds Yeghern sırasında kaybettiğimiz hayatları yad ediyor ve onları asla unutmayacağımıza bir defa daha kelam veriyoruz” denildi. ‘Meds Yeghern’, Ermenicede ‘Büyük Felaket’ manasına geliyor. Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“24 Nisan 1915’te Osmanlı idaresi, Ermeni toplumuna karşı sistematik bir şiddet kampanyasının başlangıcı olarak Konstantinopol’de Ermeni aydınları ve toplum önderlerini tutukladı. Sonraki yıllarda, bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi ya da mevte götürüldü; bu, kuşaklar uzunluğu Ermeni aileleri etkileyen bir trajediydi.

Bu acı dolu tarihi anmak için dünyanın dört bir yanındaki ulusları bir ortaya getirirken, tıpkı vakitte Ermeni halkının dayanıklılığı ve kararlılığı üzerine de düşünüyoruz. Hayatta kalanların birden fazla, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere yeni topraklarda yeni hayatlara başlamak zorunda kaldı. Burada ve dünyanın her yerinde Ermeni halkı nefretin kötülüğünü umutla karşıladı. Topluluklarını tekrar inşa ettiler. Kültürlerini korudular. Ulusumuza güç kattılar. Ayrıyeten 108 yıl evvel yaşanan soykırımın bir daha tekrarlanmamasını sağlamak ve hatırlamak için kendi kıssalarını ve cetlerinin kıssalarını anlattılar.

Bugün nefrete karşı sesimizi yükseltmeyi, insan haklarını savunmayı ve zulmü önlemeyi yine taahhüt edelim. Ve birlikte, tüm insanların haysiyet, güvenlik ve hürmet içinde yaşayabileceği daha uygun bir gelecek oluşturmak için uğraşlarımızı iki katına çıkaralım.”

ÇAVUŞOĞLU’NDAN TEPKİ

Biden’ın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter’da bir paylaşımda bulundu. Washington idaresine reaksiyon göstere Çavuşoğlu, “Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar tekrar sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih tekrar yazılamaz. Bu tavırlarında ısrar eden fırsatçılar, arka niyet ve iki yüzlülükleriyle hatırlanacaktır. Ulu Türk Milleti’ne tarih dersi vermek kimsenin haddi değildir” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir