Avustralya’da ‘zehirli ıspanak’ alarmı: Tüketenler halüsinasyon görmeye başladı

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde süpermarketten taze alınan ıspanaktan 47 kişi zehirlendi. Sıhhat yetkilileri 17 kişinin hastaneye kaldırıldığını söz ederek eserin toplatılacağını duyurdu. Ispanağın bilinmeyen bir otun zehirli tesirine maruz kaldığı, yiyenlerin halüsinasyon, baş karışıklığı, bulanık görüş ve ateş şikayetleri çektiği vurgulandı.   

Yeni Güney Galler Eyaleti Sağlık Müdürlüğü, bugün açıklama yaparak bir muhteşem marketten satın alınan körpe taze ıspanakların tüketilmesiyle 47 kişinin zehirlendiğini, 17’sinin ise hastaneye kaldırıldığını belirtti. Ispanakların ulusal çapta toplatılacağını vurgulayan yetkililer, “Ürünler, hastalığa neden olabilecek inançlı olmayan bitki hususuyla potansiyel kirlenmiştir” denildi.

Olayın soruşturulduğu, eseri satın alanların ‘deliryum yahut baş karışıklığı, halüsinasyonlar, irileşmiş gözbebekleri, süratli kalp atımı, yüz kızarıklığı, bulanık görüş, ağız ve cilt kuruluğu, ateş’ belirtileri gösterdiğinin altı çizildi.

Körpe ıspanağı üreten firma ise ıspanağın test edilmesi için laboratuvara gönderdiklerini belirterek “Victoria’daki bir çiftlikte yetiştirilen ve eyaletteki marketlere gönderilen bu eserlere, tüketildikleri takdirde sıhhatle ilgili sonuçlara yol açabilecek bir yabani ot bulaştığı anlaşılıyor” tabirlerini kullandı. (DHA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir