AB İmamoğlu’na cezadan sonra ‘adil seçim’ kaygısı açıkladı: Demokrasi için büyük geri adım; yargı siyasallaştı ve bağımsız değil

T24 Dış Haberler

Avrupa Birliği Dış Bağlar Servisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği teziyle açılan davada açıklanan 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası ve siyasi yasak getiren 53’üncü hususun uygulanmasına karardan yaklaşık 24 saat sonra reaksiyon gösteren bir açıklama yaptı.

AB Dış Bağlar Servisi imzası taşıyan açıklamada, ”Verilen ceza orantısız ve Türkiye’de yargının sistematik olarak bağımsız olmadığını doğruluyor” denildi. AB, Türkiye’de hakim ve savcılar üzerinde ‘siyasi baskı’ olduğunu belirtti. 

Brüksel, İmamoğlu’na yönelik kararı ”Türkiye’de demokrasi için büyük bir geri adım” olarak nitelendirdi.

AB, ”Gelecek yıl yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesi alınan bu karar, bilhassa ülkenin yargı sisteminin siyasallaşması bağlamında ehemmiyet taşımakta ve bu manada özgür ve adil bir seçim sürecine ziyan vermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Brüksel , ”Türkiye, insan haklarındaki istikrarlı gerilemeyi artık durdurması gerekiyor” davetinde bulundu.

Müzakerelere durmuş olsa da aday ülke statüsü süren Türkiye’deki gelişme ile ilgili açıklama AB’nin yürütme organı pozisyonunda olan Komite tarafından değil, süpranasyonel kurumun Dış Bağlantılar Servisi tarafından yapıldı.

Avrupa Birliği’nin yasama organı Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ”Türkiye’de adalet çok vahim durumda, iğrenç formda siyasi gayeler için kullanılıyor” demişti.

Ne olmuştu? 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katılmıştı.

İmamoğlu bu kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir formda kullanıldığını, seçim müddetince toplumu bölen ve kutuplaştıran lisan kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan aksiyon ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini söylemişti.

İmamoğlu iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini savunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak  kongrede yapmış olduğu konuşmasından ötürü İmamoğlu için “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar parasız değil” demişti.

İmamoğlu birebir gün (4 Kasım 2019) Soylu’nun bu kelamlarının hatırlatılması üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’ da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın” sözlerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından 15/11/2019 tarihli ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, akabinde dava açılmıştı.

İddianamede, İmamoğlu’nun o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik zincirleme şekilde “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı misyonlarından ötürü alenen hakaret” suçunu işlediği belirtilerek, 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

Hakaret cürmünü işlediği tarafında karar çıkması ve mahpus cezası verilmesi durumunda İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hale gelmesi kelam konusu olacak. 

Mahkeme bugünkü duruşmada tüm talepleri reddetti, savcı temel hakkındaki mütaalasını tekrarladı. 

TIKLAYIN | İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası: Hâkim tüm talepleri reddetti, savcı, temel hakkındaki mütalaasını tekrar etti

TIKLAYIN | 15 soruda İmamoğlu hakkındaki ceza davası: Siyasi yasaklı hale gelecek mi?

İmamoğlu’nun mahpus talebiyle yargılandığı dava hakkında neler biliniyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir