2009’dan 2023’e Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği seçimleri Odatv derledi

Sedat Söyler

Türkiye, 28 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı için sandık başına gitti. Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ortasındaki yarışı Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Bu sonuçlar ile 2010 yılında başlayan genel başkanlığı sonucunda girdiği 11. Yarıştan hezimet ile çıktı.

2009 MAHALLÎ SEÇİMLERİ

Kılıçdaroğlu, 2009 Mahallî Seçimleri’ne CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lider adayı olarak katıldı. Seçimi AKP adayı Kadir Topbaş kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 Lokal Seçimleri’nde partisinin aldığı yüzde 28.92 oranındaki oyunu yüzde 36.80 taşıdı.

Kemal Kılıçdaroğlu:

‘’Başarısız değiliz! Oylarımızı artırdık! Elbette isterdik ki anakent belediye başkanlığını alalım lakin bu gerçekleşmedi. Bunun gerçekleşmemesini Bizim başarısızlığımız olarak yorumlanmaması kanısındayım’’ dedi.

2010 REFARANDUM

Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010 yılında Deniz Baykal’dan boşalan CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturdu. Milletin karşısına CHP Genel Başkan’ı olarak çıkan Kemal Kılıçdaroğlu ‘’Hayır’’ kampanyası yürüttü. Referandum sonucunda yüzde 57,88 evet, yüzde 42,12 hayır çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu:

‘’AK Parti çöküyor. Yüzde 42’lik sonuç bizim için uygun bir sonuç’’ dedi.

2011 GENEL SEÇİMLERİ ‘’TEK KAZANAN BİZİZ!’’

2011 Genel Seçimleri sonrası AKP yüzde 49.83 oranında oy aldı. Yüzde 25.98 oranında oy ulaşan CHP Genel Başkanı seçim sonrası:

Üç temel mesajım olacak… CHP bu kısa müddette 3.5 milyon oydaş kazanmıştır. En yüksek oyunu almıştır. İkincisi seçime girip milletvekili sayısını arttıran tek parti CHP. Seçime giren partilerin milletvekili sayısı düşerken vekil sayısını arttıran tek parti CHP’dir.

2014 MAHALLÎ SEÇİMLERİ: “GEÇİNİZ BUNLARI”

AK Parti yüzde 45.6, CHP yüzde 27.8 oy aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifa ettiği tarafındaki haberlere ait:

“Ülkenin çıkarlarını, mazlumun çıkarlarını, halkın çıkarlarını, sivil toplumun çıkarlarını, meydanın çıkarlarını savunan beşere efendim istifa edecek. Geçiniz bunları. Biz sonuna kadar gayret edeceğiz. Hiç kimse unutmasın. Bu daha başlangıç. Güçlenerek geliyoruz” dedi.

2014 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ: “TATİCİLCİLER, BOYKOTÇULAR”

2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Cumhurbaşkanının halk oyuyla seçildiği ilk seçimdir. Seçimi Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.8 oy alarak kazandı. MHP ve CHP’nin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.4 oranında HDP adayı Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.8 oranında oy aldı.

Seçim sonrası Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan Kılıçdaroğlu, ‘’Tatilciler, boykotçular ve başka sandığa gitmeyen bölümler olmasaydı yüzde 51 oranını bulamayacaktı ve seçim ikinci çeşide kalacaktı. Bugün seçim olsa yeniden CHP’nin adayı olarak İhsanoğlu’nu gösterirdim. Türk siyaseti sayın İhsanoğlu gibi tertemiz bir ismi kazanmıştır.’’ Dedi

7 HAZİRAN 2015 GENEL SEÇİMLERİ: “BİR DEVİR KAPANDI’’

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan ve partilerin tek başına hükümet kuramadığı seçim olarak tarihe geçen 7 Haziran’da AKP yüzde 40.87, CHP yüzde 24.95, MHP yüzde 16.29, HDP yüzde 13.12 ve başkaları yüzde 4.77 oranında oy aldı. CHP genel merkezinde toplanan topluluğa karşı Kemal Kılıçdaroğlu “Bir periyot kapandı, demokrasi kazandı” dedi

1 KASIM 2015 GENEL SEÇİMLERİ: “BAŞARININ ÖLÇÜSÜ İKTİDAR OLMAKTIR’’

Tekrarlanan seçim sonrası yüzde 49.49 oy alan AKP tek başına hükümet kurdu. Öbür partiler; CHP yüzde 25.31, MHP yüzde 11.90 ve HDP yüzde 10.76 oranında oy aldı. CHP genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu istifa sorularına yönelik ‘’ CHP’yi başka partilere benzetmeyin. Demokrasiye bu ülkeye getiren partiyiz biz. Bizim zati kurultay sürecimiz devam ediyor.

Hiç kimsenin kaygısı olmasın. Kurallar neyi gerektirirse o kurallar motamot çalışır. Bizim oyumuz arttı. Lakin oyumuz arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz. Başarısın ölçüsü iktidar olmaktır. Bütün bunları yetkili organlarımız, artı kurultay, zati değerlendirecektir. O çerçevede hareket edeceğiz’’ diye konuştu

2017 REFARUNDUMU: “EŞİT OLMAYAN ŞARTLARDA REFARUNDUM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Anayasa referandumu sonrası sandıktan yüzde 51.4 oranında evet, yüzde 48.6 oranında hayır çıktı. Referandum sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘’ Bu refarandum bir gerçeği ortaya çıkardı, toplumun en az yüzde 50’si buna ‘’Hayır’’ diyor. Eşit olmayan şartlarda referandum gerçekleştirdik…!’’ diye konuştu.

2018 GENEL SEÇİMLERİ: “BU SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ VARDIR, AK PARTİ’’

24 Haziran tarihinde yapılan genel seçimler sonrası Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52.54 oy alarak tekrar Cumhurbaşkanı seçildiği seçimde CHP adayı Muharrem İnce yüzde 30.67 oranında oy aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından gündeme ilişkin parti genel merkezinde konuşan Kılıçdaroğlu istifa edeceği savlarına :

“CHP’nin bütün üyeleri, kendi ortamızda oturur konuşuruz, tartışırız. Bu seçimin tek kaybedeni vardır AK Parti’dir. 7 puan kaybetmiştir, parlamentoda çoğunluğunu kaybetmiştir. Kazanan da demokrasidir. Bu sonucu kolay elde etmedik.”

2019 YEREL SEÇİMLERİ ‘’İMAMOĞLU VE YAVAŞ BİRLEŞTİRİCİ LİSANLA HERKESİ KUCAKLADI!’’

AKP’nin birinci sefer üç büyükşehri birden kaybetmesinden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; ‘’Hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Bir yola çıktık ve bir çaba verdik. Kavgasız, tansiyonsuz bir çaba verdik. Bizim gayretimiz bir demokrasi çabasıydı. Belediye lider adaylarımız birleştirici bir lisanla tüm kesitleri kucakladı. Ekrem İmamoğlu ‘Seçilirsem 16 milyon kişinin oyunu almış üzere yöneteceğim’ dedi.

Ankara’da Mansur Yavaş ‘6 milyonun oyunu almış gibi’ yönetmeye kelam verdi. Göreceksiniz her konutta huzur olacak. Hiçbir çocuk yatağına aç girmeyecek. Verdiğimiz bütün sözleri tutacağız ve bu itimadı tüm Türkiye’ye taşıyacağız.” dedi.

14 MAYIS 2023 GENEL SEÇİMLERİ: “Erdoğan toplumdan beklediği güvenoyunu alamamıştır.’’

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler: Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.50, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.89 oy aldı. Genel seçimlerde ise AK Parti yüzde 35.58, CHP yüzde 25.33 oy aldı. CHP; seçime Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’yle ittifak yaparak girdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan toplumdan beklediği güvenoyunu alamamıştır” dedi.

28 MAYIS 2023 GENEL SEÇİMLERİ: ‘’MÜCADELE VERDİM, VERMEYE DE DEVAM EDECEĞİM’’

14 Mayıs’ta yüzde 50+1 oy oranına ulaşamayan adaylar bir defa daha 28 Mayıs tarihinde karşı karşıya geldi. Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kere daha Cumhurbaşkanı seçti. Erdoğan, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun önünde tamamlayarak tekrar Cumhurbaşkanı oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kaybettiği seçim ve referandumlar:

  • 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu
  • 12 Haziran 2011 Genel Seçimler
  • 30 Mart 2014 Lokal Seçimler
  • 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri
  • 7 Haziran 2015 Genel Seçimler
  • 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçim
  • 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu
  • 24 Haziran 2018 Genel Seçim
  • 31 Mart 2019 Lokal Seçim
  • 14 ve 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri (her ikisinde de kaybetti)

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayan millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu toprakların bir insanı olarak hakkınız, hukukunuz için kimse sizi üzmesin diye, huzur içinde uğraş verdim, vermeye de devam edeceğim. Son yılların en adil olmayan seçimini yaşadık. Benim asıl ıstırabım ülkeyi bekleyen çok daha büyük düşüncelerdir. Bana oy veren 25 milyon vatandaşımızı dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gelecek günler nasıl bir yol haritası izleyecek? Önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir