11 yıl sonra ilk ziyaret! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır’da mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri daveti üzerine bugün Mısır’a gitti. Kapıda karşılanan Çavuşoğlu, mevkidaşı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, 11 yıl ortadan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

BASIN TOPLANTISI YAPACAKLAR

Görüşmeler sonrası Çavuşoğlu ve Şukri ortak basın toplantısı düzenleyecek. Çavuşoğlu, Kahire Türk Şehitliği’ni de ziyaret edecek.

DEPREM SONRASI YARDIM GÖNDERMİŞLERDİ

Bakan Shoukry, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde, 27 Şubat’ta dayanışma ve taziyede bulunmak için Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Bakan Çavuşoğlu ile görüşmüştü. Mısır ayrıyeten, Türkiye’ye depremzedeler için insani yardım göndermişti.

İKİLİ MÜNASEBETLER OLAĞANLAŞMA SÜRECİNE GİRDİ

İki ülke ortasındaki bağlantılar 8 yıllık ortadan sonra 2021 yılında olağanlaşma sürecine girmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet, Mısır’a giderek istikşafi görüşmeleri başlatmıştı. Mısır heyetinin de bu kapsamda Türkiye’ye gelmesi ile yeni bir diyalog süreci başlatılmış ve ilerleyen süreçte karşılıklı olarak büyükelçilerin tekrar atanması konusunda uygun niyetler ortaya konmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir